TEV (Türk Eğitim Vakfı) 2012-2013 Burs Başvurusu


24 Temmuz 2012 Salı

TEV (Türk Eğitim Vakfı) kuruluş amaçlarından biri olan maddi durumu iyi olmayan öğrencilere eğitim destek BURSU bu sene de binlerce öğrenciye destek sağlayacak. Her sene binlerce öğrenciye ücretsiz BURS yardımı yapan TEV 2012-2013 öğretim yılında yurt içinde 9 bin 500 öğrenciye “Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bursu”, “Yükseköğrenim İhtiyaç Bursu”, “Üstün Başarı Bursu”, “Yüksek Lisans-Doktora Bursu”, İzmir ve Trabzon'da da “Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurt Bursu” verecek.

Buna göre, 2 bin 800 öğrenci aylık 140 lira “Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bursu” alacak. Bu burs için öğrencilerden, mesleki ortaöğrenime yeni başlayacaklarda giriş puanına göre önde olmaları, devam eden öğrencilerden ise bir önceki sınıftan başarısız dersi olmaması, genel not ortalamasının yüksek olması ve bir üst sınıfa geçiş hakkı kazanması koşulları aranacak.

“Yükseköğrenim İhtiyaç Bursu” ise yükseköğrenim giriş puan sırasına göre önde olan, ara sınıf öğrencisi ise genel başarı ortalaması 4 üzerinden 2,5 ya da 100 üzerinden en az 60 olan 6 bin 410 öğrenciye aylık 370 lira olarak verilecek.

Türkiye'nin gelecekteki liderlerini desteklemek amacıyla “Üstün Başarı Bursu” da veren TEV, LYS'de mühendislik-mimarlık, sağlık bilimleri, idari bilimler, sosyal bilimler ve hukuk alanlarında ilk 2 bine, temel bilimler alanında da ilk 3 bine giren 200 öğrenciye aylık bin 50 lira burs verecek. Bu bursa aynı zamanda hazırlık sınıfından 1'inci veya ikinci sınıfa geçen öğrenciler de başvurabilecek.

“Üstün Başarı Müzik Bursu”na ise piyano, arp, gitar, yaylı çalgılar, üflemeli ve vurmalı çalgılar anabilim dallarından 2'nci sınıfa geçmiş öğrenciler başvurabilecek. Müzik bursiyerleri, devlet konservatuvarı öğretim üyeleri huzurunda yapılan dinleti programı sonucunda seçilecek.

“Yüksek Lisans-Doktora Bursu”nu kullanacak öğrenciler için ise lisans bitirme genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3, 100 üzerinden en az 75 olması şartı aranacak.

“Yüksek Lisans-Doktora Bursu”, 50 master öğrencisine aylık 650 lira, 40 doktora öğrencisine aylık 950 lira olarak verilecek. TEV, İzmir ve Trabzon'da açtığı kız öğrenci yurtları ile ihtiyacı olan kızlara ücretsiz yurt hizmeti verecek.

Türk Eğitim Vakfı'na Burs Başvurusu Yapmak için vakfın sitesine girerek başvuru zamanlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca burslarla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. TEV Burs Başvurusu

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba ben bayburt üniversitesinde makine mühendisliği okuyorum maddi açıdan çok zorluk çekiyorum lütfen yardımcı olun lütfen... 0543 971 9363

Yorum Gönder

guncel.teknobook.net